• Baiba Vilsone-Kovisāre

Radīt svētkus savai ģimenei


Trešie saulgriežu svētki kopā ar trīņiem. Šogad tie būs īpašāki, jo izbaudīt varēsim tā no sirds ar īsto svētku "garšu". Šajos svētkos ir ātri piezagusies sajūta, tā īstā svētku sajūta. Gatavošanās - mazos un lielos sīkumos. Izklausās jocīgi, bet pat sīkumi var būt lieli.


Es gribēju to saulaino pļavu, pilno kviešu lauku un īsto latviskumu, kas no tā visa rodas. Tik pat liela vēlēšanās bija sajūtas iemūžināt bildēs! Ar 4 bērniem fotosesija - kur? kā ? ar ko?

Pār kalniņu Jānīts brauca,

Ar to ziedu vezumiņu,

Še puķīte, tur puķīte,

Lai zied visa pasaulīte!


 

Kā saplānot fotosesiju - tas ir liels plāns kas sastāv no daudz svarīgiem sīkumiem pārtopot skaistā piedzīvojumā visai ģimenei!


5 minūšu laikā tapa ideja par tuvumā (2 minūšu brauciena attālumā), pļavu ar satriecoši skaistu skatu uz mežu un lauku. Protams, pati Latvijas daba ir skaista, bet tomēr, tajās detaļās un sīkumos ir atslēga uz noskaņas radīšanu un baudāmu rezultātu.


Aivis Megris ir viens talantīgs cilvēks, kurš pāris minūtēs ar rokas vēzienu sarauj no pļavas itkā vienkāršu, bet tik skaistu kompozīciju. Paķertā maize, siers un alus atradās savās īstājās vietās, Nekas liels un sarežģits, tajā arī slēpjas tā odziņa.
Fotogrāfs - Te arī nākamais solis. Ātrā ideja uz fotosesiju ,ne visus fotogrāfus uzrunā, laika trūkuma dēļ. Izdevās, un izdevās ar talantīgu, savā būtībā patīkamu fotogrāfi Sandru Melnalksni-Trēziņu. Uzticēt šo "ne vieglo" misiju ar 4 bērniem un spēt visus noķert vienā kadrā noteikti pa spēkam ir fotogrāfei Sandrai. Saucieni, puķu bārstīšana pa gaisu un uzmanības tveršana. Jā, tādas ir mūsu fotosesijas ar Sandru. Bet izdodās un izdodās ar lieliskām bildēm un lielisku pēcgaršu.

Lai Jāņu naktī līksms gars

Un jāņabērnu vesels bars

Foto: Sandra Melnalksne

 

Svētku vainags - Vēl pirms pāris gadiem Līgo un Jāņus sagaidīju ar tradicionālo balto blūzi un tautiskiem brunčiem, tikko plūktu margrietiņu vainadziņu. Vainagi ir viens no raksturīgākajiem un būtiskākajiem vasaras saulgriežu elementiem. Nu jau otro gadu galvā lieku pašas taisītu mākslīgo ziedu vainagu, protams, patīkamākas sajūtās ir ar pļavu puķēm pītu vainagu , bet prakstiskāks kā arī vairākkārt pielietojams ir mākslīgo ziedu. Kā darinu savu vainadziņu un kā to viegli izdarīt pašai, vari apskatīt bloga sadaļā ROKDARBI.


Jāņu nakti, meitiņ, sargi Savu puķu vainadziņu! Nakts ir silta, galva karsta, Novīst puķu vainadziņš.


Kā apģērbsim bērnus? Par vīru un sevi es nesatraucos, vienmēr var izvilkt no skapja tautastērpu un vīram balto kreklu ar prievīti. Man nebija divreiz jādomā par bērnu apģērba izvēli, jo punkts uz "i" būs -lina apģērbs. Tik latviski un savā ziņā gaumīgi.


Apģērbs trīņiem un vecākajam dēlam Tomam no zīmola Happy Anna. Šis ir viens no mūsu mīļākajiem pašmāju zīmoliem, visi jūtas ērti un skaisti, kaut katru gadu aktualitātes mainās, bet savu popularitāti nezaudē ne lina, muslina romperi, ne lina kleitas un krekli. Tādēļ esam šī zīmola piekritēji, jo aiz tā slēpjas talantīga un spēcīga sieviete Anitra Eglīta ar savu 11 gadus pieredzi. Priecājos, ka viņa no sākotnējas gultas veļas šūšanas ir palikusi pie šiem skaistiem apģērbiem, kurus gatavo ar īpašu mīlestību kā mazuļiem, tā bērniem līdz 4 gadu vecumam.


 

Svētkiem Gatavi, bet kā gan bez svētku galda? Mūsu ģimenē garšo paēst. Arī paši mazākie ir tie lielākie našķotāji. Katrai kārtīgai saimniecei būs pa spēkam iesiet Jāņu sieru, uzcept maizi un iemarinēt sašliku svētku vakaram.


Manas iecīnītās, garšīgas un vieglas receptes:


-> Vistas sašliks karijā:

Vistas sašliks ir manas mammas recepte, kuru aizguvusi arī esmu es.

 • 2 kg atkauloti vistas šķinķīši

 • 2-3 sīpoli

 • paciņa karijs

 • sāls un pipari

 • 1-2 paciņas majonēze


Pagatavošana: visu sagriež un saliek kopā, apmaisa ar rikām un liek uz nakti ledusskapī.


-> Jāņu siers

 • Trekns piens 2l

 • Trekns skābais krējums 1l

 • 8-10 olas

 • Ķimenes

 • Dilles/sāls/cukurs (pēc garšas)

Pagatavošana: olas,krējums,sāls/cukurs,ķimenes samaisa. Uzkarsē pienu un masu ielej pienā. Maisa līdz atdalās sūkalas. Nokāš marlē un noliek zem sloga. Gaida kamēr atdziest. Gatavs pasniegšanai.-> Mājās cepta maizīte "Ciabata":

Siera un maizītes receptes aizgūtas no interneta.


 • 500g miltu

 • 370ml remdena ūdens

 • 1 paciņa sausā rauga (var izmantot slapjo -25g)

 • 6g jūras sāls (var izmantot parasto)


Pagatavošana: visu sajauc viendabīgā masā un 10 sekundes samīca,pārliek bļodai dvieli un raudzē 2h.Tad uzrūgušo mīklu liek uz cepampapīra, kuru pirms tam apber ar miltiem, sadala divās vienādās daļās un izveido 2 klaipiņus. Cep iepriekšsakarsētā krāsnī 225 grādos 20 minūtes un zem pannas paliek bļodu ar ūdeni. Gatavos klaipiņus atdzesē turpat pannā, pārklājot pār divus salocītus tīrus dvielīšus.LABU APPETĪTI!


Īsa, īsa Jāņu nakts,

Par visām naksniņām:

Vienā malā saule gāja,

Otrā saule uzlīgoja


Priecīgus Līgo un Jāņus!


Mēs esam gatavi ielīgot.


Mamma Baiba!

0 comments

Recent Posts

See All